Hambakivi eemaldamine
Hambakivi eemaldamine stomatoloogias on hügieenilise iseloomuga professionaalne protseduur, mille abil toimub hammaste pinna puhastamine ja ladestuste tahkestunud kihi eemaldamine.
Hambakivi (fosfori- ja kaltsiumisoolad jms) ei ole mitte ainult ebameeldiva välimusega, vaid tekitab ka rohkearvulisi suuõõnehaigusi. Seepärast võimaldab hambakivi eemaldamine taastada kauni naeratuse ja vältida selliste haiguste teket nagu kaaries, gingiviit ja parodontiit.
Kuidas hambakivi tekib?
Lisaks ebapiisavale hammaste eest hoolitsemisele soodustavad hambakivi teket ka teised tegurid: ebaõige toitumine, soolade tasakaalu rikkumine organismis, ebakvaliteetsete hambaharjade kasutamine, valehambumus, suitsetamine, samuti sünnipärane eelsoodumus hambakivi tekkeks.
Pärast söömist moodustavad süljega segunenud toidujäägid hammaste pinnale pehme katu. Seda kattu saab tavalise hambaharja abil lihtsalt eemaldada. Kuid kui hammaste puhastamine ei toimu õigeaegselt, siis pehme katt tahkestub süljes sisalduvate mineraalsoolade toimel. Selline hambakatt muutub mineraliseerunud ladestuseks – hambakiviks. Moodustunud hambakivi on kasvulavaks mikroobidele, kes hakkavad inimese suus elutsema ja tema tervist järk-järgult kahjustama. Hambakivi hakkab tekkima nendele hammastele, mis ei osale mälumisprotsessis ning mille tõttu ei saa nende puhastamine loomulikul mehaanilisel viisil toimuda.
Miks on hambakivi eemaldamine vajalik?
Hambakivi koosneb 95% ulatuses mikroobidest, kes eraldavad oma elutegevuse käigus happeid. Nende hapete toimel toimub hambaemaili järkjärguline lagunemine, mille tagajärjel tekib hambakaaries.
Hambakivi avaldab negatiivset mõju ka igemetele. Kõigepealt tekib igemeserva limaskesta põletik, mille sümptomiteks on igemete veritsemine hammaste puhastamise ajal ja valuaistingud mälumise ajal. Nii areneb gingiviit. Järgnevalt tekivad hamba ja igeme vahele igemetaskud, millesse samuti ladestub intensiivselt hambakivi. Tekib ebameeldiv hingeõhk. Patsient kaebab hammaste loksumise ja valu üle mälumisel. Nii areneb gingiviit üle paradontiidiks.
Selle patoloogilise protsessi saab peatada ainult hambakivi õigeaegne eemaldamine.
Hambakivi tekkimise profülaktika
Hambakivi on vähemalt 60-70%-l inimestest ja nad kannatavad selle tagajärjel tekkinud tüsistuste käes. Selleks, et vältida nende hulka sattumist, tuleb järgida profülaktilisi meetmeid. Oluline on tahkete toiduainete regulaarne söömine: õunad, porgandid, kurgid; toitu tuleb mäluda ühtlaselt mõlema suupoolega. Samuti on vajalik hammaste õigeaegne puhastamine ja hambakatu eemaldamine, vähemalt üks kord poolaastas tuleb stomatoloogi juures läbi viia hammaste professionaalne puhastamine ja hambakivi eemaldamine.