Kariese ravi
Hambakaariese ravi seisneb kaariesest kahjustatud hambaosade (emaili ja dentiini) puurmasina abil eemaldamises, pärast mida toimub kohe hammaste plombeerimine, st hamba anatoomilise kuju taastamine plombeerimismaterjalide abil. Lähenemine kaariese ravile sõltub hamba tahkete kudede kahjustuste ulatusest.
Tuimestamine
Elusa hamba korral on karioossete kahjustustega kudede valutuks väljapuurimiseks vajalik kohalik anesteesia. Nüüdisajal stomatoloogias kasutatavad valuvaigistavad preparaadid võimaldavad muuta sekkumise täiesti valutuks. Sõltuvalt manustatava anesteetikumi kogusest ja anesteesia meetodist võib tuimestus kesta 40 minutist kuni mitme tunnini.
Ainus valu, mida patsient võib tunda, on süstla igemesse torkamise ja anesteetikumi kudedesse viimise hetk. See protsess võib mõnikord olla valulik, mis sõltub paljuski patsiendi närvisüsteemi valutundlikkuse tasemest, samuti anesteetikumi igeme pehmetesse kudedesse sisestamise kiirusest. Mida kiiremini toimub lahuse sisseviimine, seda valulikum on injektsioon.
Karioossete kahjustustega kudede väljapuurimine
Stomatoloog on kohustatud välja puurima kaariesest kahjustatud piirkondi ümbritseva hambaemaili, samuti eemaldama kogu karioossete kahjustustega dentiini. Kui jätta alles isegi väike kogus kaariesest kahjustatud dentiini ja panna selle peale plomm, siis võib õige pea oodata tüsistusi – toimub kaariese kiire levimine plommi all ja hambakrooni lagunemine, millele järgneb pulpiidi või periodontiidi tekkimine.
Hamba süljest isoleerimine
Arst peab hamba hoolikalt isoleerima, et see ei puutuks kokku sülje ega isegi patsiendi niiske hingeõhuga. Need tegurid mõjutavad väga tugevalt plommi kasutusiga.
Kaariesest kahjustatud kudede eemaldamisel tekkinud hambaõõnsuse medikamentoosne töötlemine
Kaariesest kahjustatud kudede eemaldamise protsessis tekkinud hambaõõnsust töödeldakse antiseptikumidega.
Hammaste vahelise kontaktpunkti taastamine
Kui kaariest ravitakse hamba kontaktpinnal (hammaste vahel), tuleb taastada ka hamba külgsein. See on küllaltki töömahukas ja keerulisem ülesanne kui lihtsalt keskmise haaratusega kaariese ravi, nagu näiteks hamba mälumispinnal. Sellisel juhul lisatakse veel üks etapp – spetsiaalsete abivahendite paigaldamine hamba külgseina taastamiseks.
Dentiini ja emaili töötlemine adhesiiviga
Alalise fotopolümeerse plommi paremaks fikseerimiseks töödeldakse emaili ja dentiini spetsiaalse adhesiiviga, mida (pärast imendumist) valgustatakse fotopolümerisatsiooni lambiga.
Tihendi panemine plommi alla
Hambaõõnsuse põhja pannakse isoleeriv tihend, reeglina on see valmistatud klaas-ionomeersest tsemendist. Tihendmaterjali plommi alla paigaldamise vajadus on selgitatav plombeerimismaterjali polümerisatsioonilise kahanemise keeruliste mehhanismide ja teiste teguritega.
Plombeerimine
Hammaste plombeerimine on vajalik hamba kuju taastamiseks, selle esteetika tagamiseks, samuti mälumisefektiivsuse taastamiseks. Reeglina kasutatakse selleks fotopolümeerseid komposiitmaterjale. Nende pealekandmine toimub kihtidena ja iga kihti valgustatakse spetsiaalse lambiga, mis võimaldab materjalil tahkestuda.
Hamba lihvimine ja poleerimine
Pärast seda, kui hamba kuju on plombeerimismaterjali abil taastatud, tuleb plommi lihvida ja poleerida, kuna see on krobeline ja ebaühtlane. Lõplik poleerimine annab plommile läike ja esteetika, mis on võrreldav hambaemaili esteetikaga. Sellega on keskmise haaratusega kaariese ravi lõppenud.